DZIEŃ FLAGI I ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Dodane przez admin dnia


     Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. Pierwsze, jedno z najmłodszych świąt państwowych, zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polska flaga była oznaką suwerenności, wyrazem buntu wobec zaborców, okupantów i wszelkiej przemocy. Dziś biało-czerwone barwy nadal łączą wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, w tym nasza szkolna, nie przetrwa. Tę prawdę doskonale rozumieli nasi przodkowie, którzy 3 maja 1791 roku wiwatowali na Placu Zamkowym w Warszawie po uchwaleniu Konstytucji. Oni rozumieli, że wspólne działanie ...


Rozszerzona zawartość newsa


     Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. Pierwsze, jedno z najmłodszych świąt państwowych, zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polska flaga była oznaką suwerenności, wyrazem buntu wobec zaborców, okupantów i wszelkiej przemocy. Dziś biało-czerwone barwy nadal łączą wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów. Bez wspólnej pamięci i symboli wspólnota narodowa, w tym nasza szkolna, nie przetrwa. Tę prawdę doskonale rozumieli nasi przodkowie, którzy 3 maja 1791 roku wiwatowali na Placu Zamkowym w Warszawie po uchwaleniu Konstytucji. Oni rozumieli, że wspólne działanie może uratować to co najcenniejsze- Polskę. Do tych dążeń jednoczących Polaków ponad podziałami odwoływano się już w wolnej Ojczyźnie w 1919 roku, gdy ustanowiono święto Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa uchwalona przed 229 laty gruntownie zmieniła ustrój Rzeczypospolitej. Stała się podstawą do kolejnych reform, które mogły ocalić polską państwowość i suwerenność. Dzieło Sejmu Czteroletniego stało się wielkim zwycięstwem tych, którzy marzyli o silnej i nowoczesnej ojczyźnie. Wartości zawarte w konstytucji takie jak: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie ustawa zasadnicza i druga na świecie, wzmacniała suwerenność i stabilność Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bo znosiła liberum veto i wolną elekcję. Sukces reformatorów, myślących kategoriami dobra wspólnego, przywracał wiarę w ocalenie, mądrość narodu, budził ducha patriotyzmu, ofiary i narodowej dumy.

     Dziś, w przeddzień majowych uroczystości, znów mamy możliwość okazać przywiązanie do barw narodowych i celebrować konstytucję - fundament naszej polskiej państwowości. Cytując słowa św. Jana Pawła II, bądźmy wierni „całemu duchowemu dziedzictwu, któremu na imię Polska”. Niech Majowa Jutrzenka zagości w polskich sercach i będzie okazją do radosnego, patriotycznego świętowania.

Małgorzata Lubecka